Като участник в преекипирането на всички стари маршрути, автор на някой нови и организатор на алпийската среща на Ждрелото на река Ерма си позволявам да дам описание на почти всички маршрути катерени от 1964 година до наши дни. Информацията представена по-долу е разпратена на собствениците на сайтове, имащи отношение към алпинизма и катеренето, но все още не съм я видял да плува във виртуалното пространство. Това е другата причина, сайта да предлага синтезирана информация и снимки от подобен характер.
ЛЯВ МАСИВ:
1. Кентърбърииска история 5+А1 кат. по UIAA ; 80м.
Маршрутът е дело на Тако Младенов и Ася Джамбазова. Първото преминаване е направено с 7 френда и една микроклема през 2008-ма година. Сега има 2 болта - на площадката и на тръгването след нея. Маршрута представлява характерна стъпаловидна пукнатина. Започва от река и излиза в началото на тур „Черните плочи”. Най-характерното за маршрута е, че след болта на второто въже се катери на дясно, а не се продължава по полегналия винкел напред. Изискват се 5 френда и няколко примки различна дължина. Подхода е от еко-пътеката слизаща към мостчето над реката. На черно бялата снимка с начертани линии не се вижда, поради факта че започва в ниската част на скалата.
2. Черните плочи 6+кат. по UIAA. 100м.
Маршрут на Христо Проданов. Сто процентова плоча с характерна надвесена цепка в средата на първо въже. Изцяло екипиран с анкери. Преминава се чисто с 14 примки /различна дължина/. Слизането е на рапели след 2-ро въже.Има и вариант да се изкатери и 3-то въже по полегнали и ронливи пасажи и да се излезе на върха на масива. От там следва траверс и слизане по екопътеката. Маршрута ясно се вижда на снимка номер 15.Броени от ляво на дясно,този маршрут е десети под ред.Подхода е отбелязан с пунктир и е по характерна добре почистена пътека под скалата.
3. Дихателски пръсти 7-кат. по UIAA. 100м.
Характерно за маршрута е, че първото въже е направено две години след второто. Така авторите са трима-Лъчезар Карчев, Дамян Петков и Тако Младенов. Маршрута има общо начало с Черните плочи, но бяга в ляво. На първо въже могат да се използват 2 или 3 френда. Останалата част е екипирана с болтове в лек,ангажиращ съзнанието стил. Слизането е рапел със 100м. въже. Необходими са около 12 примки. На снимка номер 15 е под номер девет, при броене от ляво на дясно.
4. Перник 5+кат. по UIAA. 85м.
Маршрут с неизвестни автори /поне за сега/. Има общо начало с "Дихателски пръст" и "Черните Плочи". Предлага интересно катерене на винкел, плоча и лек надвес. На първо въже изисква 2 или 3 френда. Маршрута е екипиран с болтове, но релефа предразполага и катерене изцяло на френдове. Изисква около 12 примки с различна дължина. Слизането е по рапела на тур „Черните плочи”. На снимка номер 15 е линия осем, при броене от ляво на дясно.
5. Карлово 5+кат. по UIAA; 120м.
Влизането в маршрута има два или три вариянта. Първият е по кулоара на ляво от тур Перник и Черните плочи. От там се стига до мястото със стар надпис с червена боя и се тръгва в лек надвес с големи хватки. Клиновете са забити така,че не се виждат от долу.
Втория вариянт е излизане до край на кулоара. Така се стига и до началото на тур Диретисимата. След траверс в дясно около 5м започва характерния десен винкел.По маршрута има достатъчно места за френдове,а на пасажите анкери. След края на въжето може да се изкатери още едно въже /неконкретизирани пасажи само за джаджи/ и да се излезе на върха на левия масив.
Третия вариант е катерене първо въже на тур "Стомана" и директно се излиза в основата на двата маршрута -"Карлово" и "Диретисимата". Така се пропускат надвеса и кулоара.
Маршрута представлява десен винкел с удобни хватки. Излиза на върха на скалата и завършва с траверс до уширението на екопътеката. На снимка номер 15 е седмата линия при броене от ляво на дясно.
6. Диретисима 7+кат. по UIAA. 50м.
Маршрут на Тако Младенов и Лъезар Карчев. До маршрута се достига по начина описан за тур Карлово. Абсолютна диретисима с 4 болта в началото. След това се продължава само на джаджи. Края на тура е общ с площадката на тур „ Карлово”. От там се слиза на ралел. Маршрута изисква 6-8 френда и 6 примки.
7. Дупките 5-кат. по UIAA. 130м.
Най-дългият и атрактивен маршрут на левия масив. Изцяло преекипиран с болтове в духа първото преминаване. Необходими са само 14 примки различна дължина. По средата на първо въже има болт с халка, който подвежда, че това е площадка. НО НЕ Е! След 2-ро въже се откатерва нелогично на дясно. Левия /по – логичен/ вариант след второто въже е ронлив, опасен и неосигурен. Така че WARNING! Слизането е по еко-пътеката от върха на масива.
8. Къде е батко 7+кат.по UIAA. 50м.
Маршрут на Дамян Петков и Тако Младенов от 2008г. Името се появява от емблематично падане след изскубване на френд на ключовия пасаж. Като цяло тура е труден и държи категория около 6-/6., а на пасажа 7/7+. Преминат е с комплект френдове и две планки. Сега болтовете са 4 броя, но това не прави маршрута по-лесен, а само малко по-безопасен. Слизането е на рапел със 100м. въже. Линията на маршрута, ясно се вижда на снимката.
9. Дали го може 6-кат. по UIAA. 50м.
Първият спортен маршрут на трънското ждрело. Екипиран с 9 планки. Преминава се само с 8 къси и една дълга примка. Пресича тура "ДАЛИ ГО МОЖЕШ", но няма шанс да бъде сбъркан. Ясно се вижда на схемата. Слизането е на рапел от края на маршрута със 100м. въже.
10. Превземането на Монсегюр 6-/А2кат. 45м.UIAA
Маршрут започнат преди десетилетия от неизвестни автори, довършен през 2008г. от Т. Младенов и Дамян Петков. При първото си преминаване тура е преминат само на клеми и френдове което го характеризира като А2 .Сега има оставени 3 планки и два стари скални клина от първия опит. Маршрута може да се премине на 2 къси въжета. На второто въже няма оставени клинове или планки-използват се само френдове, като се следва линията на разцепените блокове. Слизането е по склона в дясно за около 5 минути. Маршрута се намира в най-лявата част на масива в сектора след спортните маршрути.
11. TYCTOF 7/А1кат. по UIAA; 40м.
Най-новия и може би най-трудния маршрут на тънското ждрело. Намира се на левия масив като до него се достига по характерна пътека в дясно от туровете Дихателски Пръсти и Черните плочи. Маршрута е екипиран с девет анкера, но предразполага и към използването на 2 френда- един в началото и един на излизането. Слизането е на рапел по тура с 100 метрово въже, а пасажа е изнасянето през надвес. В останалата част категорията е 6+/7.
ЗАБЕЛЕЖКА: Първия анкер е на 7 метра над земята в началото на надвеса.
12. Transgression -50м.6+ UIAA. Екипиран с няколко болта. Изисква и 2-3 фдренда в последните метри-от номер две до три и половина. Разположен на дясната част на левия масив./виж снимка номер 15/. За сега на маршрута има два тежки инцидента. Слиза се на рапел.
Автори: Дамян Петков и Тако Младенов
13 Ръмпти Дъмпти
14 Справедливост за всички
15 Странично хвърляне
16. "Както ви харесва" 6с+ / 6- А1 UIAA / 35м. Маршрут на Т. Младенов. Преминат от Константин Узунов чисто и оценен по френската скала. Маршруте се намира в най-лявата част на масива, след линията на "Дали го може". Екипиран е със скални клинове и 5 анкерни болта. Изисква и няколко френда, дълги ленти и стълба. Слиза се на рапел с въже 2х40 или по екопътеката.
17. "Летен бриз" 40м. 5+/6- UIAA. Автори: Тако Младенов и Васил Василев. Маршрута започва от реката, в най тясната част на карстовата цепка. Логична линия, започваща със няколко скални клина. Изисква френдове или клеми. Площадката е с болт. От там се слиза на рапел. Подходящ за катерене през лятото и есента когато реката лесно се преодолява и се стига до песъчливия остров.
ДЕСЕН МАСИВ
1. "Сашо Ботев" 6-кат. по UIAA; 230м.
Първият маршрут на масива. Направен с една нощувка на скалата през далечната 1964г. Сега е преекипиран с лепени клинове на първо въже и болтове на останалите 5 въжета. Започва над тунела, като първият клин се вижда. По тура са оставени част от клиновете на първото преминаване, но по добрия вариант е да се използват клеми или френдове. Характерно за маршрута са двата траверса-2-ро и 5-то въже. Логични са и ясно се виждат на схемата. Инвентара да включва около 14 примки, клеми и френдове, каски и вода за пиене, ако се катери след обяд. Слизането от маршрута е от ляво или от дясно на масива. Рапелите са възможни, но не се препоръчват, най-малко от съображение за сигурност на катерещите други свръзки.
2. "Комбинирания" 6-кат. по UIAA; 200m.
Начало на тура е характерната цепка в средата на масива. След второто въже има вариант с лек траверс да се включи в тур "Сашо Ботев". Вертикалния вариант е малко катерен и със склинове от 60-те години. Необходими са дълги примки и клеми. Слизането е по пътеката на масива. Ясно се вижда на схемата.
3. "Трети конгрес" Началото на тура е от огромен отцепен блок слет тур "Комбинирания". Екипирани с анкери са само първите две въжета. Маршрута очаква доекипиране и леко обрушване.
4. "Вертикален свят" 7+кат. по UIAA; 80м.
Маршрут на Димитър Колешев от 2007г. Подхода от екопътеката /мостчето над реката/ е около 5 минути. До маршрута се траверсира около 30м. със включване в 3 планки. Представлява 80 метрова цепка във винкел. Премината изцяло на френдове и клеми. На площадките са оставени по два скални клина.Слизането е на рапел със 100м въже. Молбата на автора е маршрута да остане за класическо преминаване - само на клеми и френдове, а ако се забият скални клинове, нека бъдат извадени.
Тако Младенов
E -mail: tbmindustry@gmail.com
ЛЯВ МАСИВ:
1. Кентърбърииска история 5+А1 кат. по UIAA ; 80м.
Маршрутът е дело на Тако Младенов и Ася Джамбазова. Първото преминаване е направено с 7 френда и една микроклема през 2008-ма година. Сега има 2 болта - на площадката и на тръгването след нея. Маршрута представлява характерна стъпаловидна пукнатина. Започва от река и излиза в началото на тур „Черните плочи”. Най-характерното за маршрута е, че след болта на второто въже се катери на дясно, а не се продължава по полегналия винкел напред. Изискват се 5 френда и няколко примки различна дължина. Подхода е от еко-пътеката слизаща към мостчето над реката. На черно бялата снимка с начертани линии не се вижда, поради факта че започва в ниската част на скалата.
2. Черните плочи 6+кат. по UIAA. 100м.
Маршрут на Христо Проданов. Сто процентова плоча с характерна надвесена цепка в средата на първо въже. Изцяло екипиран с анкери. Преминава се чисто с 14 примки /различна дължина/. Слизането е на рапели след 2-ро въже.Има и вариант да се изкатери и 3-то въже по полегнали и ронливи пасажи и да се излезе на върха на масива. От там следва траверс и слизане по екопътеката. Маршрута ясно се вижда на снимка номер 15.Броени от ляво на дясно,този маршрут е десети под ред.Подхода е отбелязан с пунктир и е по характерна добре почистена пътека под скалата.
3. Дихателски пръсти 7-кат. по UIAA. 100м.
Характерно за маршрута е, че първото въже е направено две години след второто. Така авторите са трима-Лъчезар Карчев, Дамян Петков и Тако Младенов. Маршрута има общо начало с Черните плочи, но бяга в ляво. На първо въже могат да се използват 2 или 3 френда. Останалата част е екипирана с болтове в лек,ангажиращ съзнанието стил. Слизането е рапел със 100м. въже. Необходими са около 12 примки. На снимка номер 15 е под номер девет, при броене от ляво на дясно.
4. Перник 5+кат. по UIAA. 85м.
Маршрут с неизвестни автори /поне за сега/. Има общо начало с "Дихателски пръст" и "Черните Плочи". Предлага интересно катерене на винкел, плоча и лек надвес. На първо въже изисква 2 или 3 френда. Маршрута е екипиран с болтове, но релефа предразполага и катерене изцяло на френдове. Изисква около 12 примки с различна дължина. Слизането е по рапела на тур „Черните плочи”. На снимка номер 15 е линия осем, при броене от ляво на дясно.
5. Карлово 5+кат. по UIAA; 120м.
Влизането в маршрута има два или три вариянта. Първият е по кулоара на ляво от тур Перник и Черните плочи. От там се стига до мястото със стар надпис с червена боя и се тръгва в лек надвес с големи хватки. Клиновете са забити така,че не се виждат от долу.
Втория вариянт е излизане до край на кулоара. Така се стига и до началото на тур Диретисимата. След траверс в дясно около 5м започва характерния десен винкел.По маршрута има достатъчно места за френдове,а на пасажите анкери. След края на въжето може да се изкатери още едно въже /неконкретизирани пасажи само за джаджи/ и да се излезе на върха на левия масив.
Третия вариант е катерене първо въже на тур "Стомана" и директно се излиза в основата на двата маршрута -"Карлово" и "Диретисимата". Така се пропускат надвеса и кулоара.
Маршрута представлява десен винкел с удобни хватки. Излиза на върха на скалата и завършва с траверс до уширението на екопътеката. На снимка номер 15 е седмата линия при броене от ляво на дясно.
6. Диретисима 7+кат. по UIAA. 50м.
Маршрут на Тако Младенов и Лъезар Карчев. До маршрута се достига по начина описан за тур Карлово. Абсолютна диретисима с 4 болта в началото. След това се продължава само на джаджи. Края на тура е общ с площадката на тур „ Карлово”. От там се слиза на ралел. Маршрута изисква 6-8 френда и 6 примки.
7. Дупките 5-кат. по UIAA. 130м.
Най-дългият и атрактивен маршрут на левия масив. Изцяло преекипиран с болтове в духа първото преминаване. Необходими са само 14 примки различна дължина. По средата на първо въже има болт с халка, който подвежда, че това е площадка. НО НЕ Е! След 2-ро въже се откатерва нелогично на дясно. Левия /по – логичен/ вариант след второто въже е ронлив, опасен и неосигурен. Така че WARNING! Слизането е по еко-пътеката от върха на масива.
8. Къде е батко 7+кат.по UIAA. 50м.
Маршрут на Дамян Петков и Тако Младенов от 2008г. Името се появява от емблематично падане след изскубване на френд на ключовия пасаж. Като цяло тура е труден и държи категория около 6-/6., а на пасажа 7/7+. Преминат е с комплект френдове и две планки. Сега болтовете са 4 броя, но това не прави маршрута по-лесен, а само малко по-безопасен. Слизането е на рапел със 100м. въже. Линията на маршрута, ясно се вижда на снимката.
9. Дали го може 6-кат. по UIAA. 50м.
Първият спортен маршрут на трънското ждрело. Екипиран с 9 планки. Преминава се само с 8 къси и една дълга примка. Пресича тура "ДАЛИ ГО МОЖЕШ", но няма шанс да бъде сбъркан. Ясно се вижда на схемата. Слизането е на рапел от края на маршрута със 100м. въже.
10. Превземането на Монсегюр 6-/А2кат. 45м.UIAA
Маршрут започнат преди десетилетия от неизвестни автори, довършен през 2008г. от Т. Младенов и Дамян Петков. При първото си преминаване тура е преминат само на клеми и френдове което го характеризира като А2 .Сега има оставени 3 планки и два стари скални клина от първия опит. Маршрута може да се премине на 2 къси въжета. На второто въже няма оставени клинове или планки-използват се само френдове, като се следва линията на разцепените блокове. Слизането е по склона в дясно за около 5 минути. Маршрута се намира в най-лявата част на масива в сектора след спортните маршрути.
11. TYCTOF 7/А1кат. по UIAA; 40м.
Най-новия и може би най-трудния маршрут на тънското ждрело. Намира се на левия масив като до него се достига по характерна пътека в дясно от туровете Дихателски Пръсти и Черните плочи. Маршрута е екипиран с девет анкера, но предразполага и към използването на 2 френда- един в началото и един на излизането. Слизането е на рапел по тура с 100 метрово въже, а пасажа е изнасянето през надвес. В останалата част категорията е 6+/7.
ЗАБЕЛЕЖКА: Първия анкер е на 7 метра над земята в началото на надвеса.
12. Transgression -50м.6+ UIAA. Екипиран с няколко болта. Изисква и 2-3 фдренда в последните метри-от номер две до три и половина. Разположен на дясната част на левия масив./виж снимка номер 15/. За сега на маршрута има два тежки инцидента. Слиза се на рапел.
Автори: Дамян Петков и Тако Младенов
13 Ръмпти Дъмпти
14 Справедливост за всички
15 Странично хвърляне
16. "Както ви харесва" 6с+ / 6- А1 UIAA / 35м. Маршрут на Т. Младенов. Преминат от Константин Узунов чисто и оценен по френската скала. Маршруте се намира в най-лявата част на масива, след линията на "Дали го може". Екипиран е със скални клинове и 5 анкерни болта. Изисква и няколко френда, дълги ленти и стълба. Слиза се на рапел с въже 2х40 или по екопътеката.
17. "Летен бриз" 40м. 5+/6- UIAA. Автори: Тако Младенов и Васил Василев. Маршрута започва от реката, в най тясната част на карстовата цепка. Логична линия, започваща със няколко скални клина. Изисква френдове или клеми. Площадката е с болт. От там се слиза на рапел. Подходящ за катерене през лятото и есента когато реката лесно се преодолява и се стига до песъчливия остров.
ДЕСЕН МАСИВ
1. "Сашо Ботев" 6-кат. по UIAA; 230м.
Първият маршрут на масива. Направен с една нощувка на скалата през далечната 1964г. Сега е преекипиран с лепени клинове на първо въже и болтове на останалите 5 въжета. Започва над тунела, като първият клин се вижда. По тура са оставени част от клиновете на първото преминаване, но по добрия вариант е да се използват клеми или френдове. Характерно за маршрута са двата траверса-2-ро и 5-то въже. Логични са и ясно се виждат на схемата. Инвентара да включва около 14 примки, клеми и френдове, каски и вода за пиене, ако се катери след обяд. Слизането от маршрута е от ляво или от дясно на масива. Рапелите са възможни, но не се препоръчват, най-малко от съображение за сигурност на катерещите други свръзки.
2. "Комбинирания" 6-кат. по UIAA; 200m.
Начало на тура е характерната цепка в средата на масива. След второто въже има вариант с лек траверс да се включи в тур "Сашо Ботев". Вертикалния вариант е малко катерен и със склинове от 60-те години. Необходими са дълги примки и клеми. Слизането е по пътеката на масива. Ясно се вижда на схемата.
3. "Трети конгрес" Началото на тура е от огромен отцепен блок слет тур "Комбинирания". Екипирани с анкери са само първите две въжета. Маршрута очаква доекипиране и леко обрушване.
4. "Вертикален свят" 7+кат. по UIAA; 80м.
Маршрут на Димитър Колешев от 2007г. Подхода от екопътеката /мостчето над реката/ е около 5 минути. До маршрута се траверсира около 30м. със включване в 3 планки. Представлява 80 метрова цепка във винкел. Премината изцяло на френдове и клеми. На площадките са оставени по два скални клина.Слизането е на рапел със 100м въже. Молбата на автора е маршрута да остане за класическо преминаване - само на клеми и френдове, а ако се забият скални клинове, нека бъдат извадени.
Тако Младенов
E -mail: tbmindustry@gmail.com